Why this paddle fits your game
- Great fit for your playing style and experience level
- Selected to match your preference for power, control, or spin
- Strong option if you want performance without guesswork
Paddletek Bantam ALW-C 12.7 Pickleball Paddle
- FREE SHIPPING ON ORDERS OF $60 (U.S. CUSTOMERS ONLY)
- In stock, ready to ship
- Backordered, shipping soon
Paddletek Bantam ALW-C 12.7mm
Announcing the new Anna Leigh Water's Bantam ALW-C with a longer, more ergonomic handle. Add to that better balance and some new sweet spot freeing graphics, this new version is certain to drive your game to the next level.
The Bantam ALW-C was designed in conjunction with World #1, Anna Leigh Waters, to provide a combination of forgiveness, power, spin and flexibility. PT-700 unidirectional RAW carbon fiber is combined with our more forgiving 14.3mm Bantam core to give serious players power, control and spin capability. This combination along with its light/medium weight makes the ALW-C (14.3mm) a versatile paddle for performance minded players.
- PT-700 unidirectional RAW carbon fiber surface for maximum control
- Advanced Bantam SRT core for responsiveness and forgiveness
- Power rating 9.5/10 with control rating 7.5/10
- Lightweight at 7.5-7.8 oz for quick hand speed
- 12.7mm core thickness for balanced control
- Designed by World #1 Anna Leigh Waters
- Ultra Cushion High Tack Performance Grip standard
- Versatile for power and spin play
Product Specs and Details
16 1/2"
7 1/2"

All Paddle are equipped with 1/8" -edged shock guard.
All standard grip paddles are equipped with our Ultra Cushion High Tack Performance Grip. All thin grip paddles are equipped with our High Tack Performance Grip.
| Specification | Details |
|---|---|
| Average Weight | 7.8 oz |
| Handle Circumference | 4.25" |
| Handle Length | 5.25" |
| Paddle Length | 16.5" |
| Paddle Width | 7.5" |
| Core Thickness | 12.7mm |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Give us a call within 36 hours of placing your order if you find a price cheaper anywhere, and we will verify and match the price if it is a verified seller!


















